Városlista
2025. augusztus 5, kedd - Krisztina

Hírek

2017. Június 27. 06:45, kedd | Helyi
Forrás: szekesfehervar.hu

Tudnivalók a nyári gyakorlatról - kötelező a pénzbeli juttatás

Tudnivalók a nyári gyakorlatról - kötelező a pénzbeli juttatás

Javában tart már a szakközépiskolai és szakgimnáziumi tanulók nyári gyakorlata. Az általános szabályok ugyan nem változtak, a tanulók pénzbeli juttatása azonban emelkedett.

Az összefüggő nyári gyakorlat időtartamára minden esetben pénzbeli juttatást is kell biztosítani a nappali munkarendben tanulóknak. A tanuló gyakorlati képzésére az iskola és a gyakorlati képzést folytató gazdálkodó szervezet között együttműködési megállapodást kell kötni.

Együttműködési megállapodás köthető a 10., 11. évfolyamos ágazati szakközépiskolai tanulóra (105 vagy 140 óra), az érettségi utáni technikus képzésben résztvevő 13. évfolyamos tanulóra (160 óra), vagy a 9. osztályos szakiskolai tanulóra, (140 óra) abban az esetben, ha tanulószerződés megkötésére nincs lehetőség.

Az összefüggő nyári gyakorlat időtartamára minden esetben pénzbeli juttatást is kell biztosítani a nappali munkarendben tanulóknak. A pénzbeli juttatás havi mértéke 24.863 forint (a minimálbér 15 százaléka, szorozva 1,3-mal). Az összeg valamennyi megkezdett hét után jár, heti összege a juttatás havi összegének negyede (6.216 forint). A tanulónak járó bért az utolsó gyakorlati napot követően ki kell kifizetni. A fizetendő pénzbeli juttatás összegét a mulasztott napok arányában csökkenteni kell, ha a tanuló a gyakorlatról igazolatlanul távol maradt.

A ledolgozható munkanapoknál figyelembe kell venni a tanuló életkorát. Fiatalkorú tanuló esetében a gyakorlati képzési idő a napi hét órát, nagykorú diák esetében pedig a napi nyolc órát nem haladhatja meg.

Az a szakképzési hozzájárulásra kötelezett gazdálkodó, aki csak együttműködési megállapodással fogad tanulókat, a szakképzési hozzájárulási kötelezettségét normatíva alapján csökkentheti. Kizárólag olyan tanuló után lehet érvényesíteni a havi csökkentő tételt, akinappali munkarendben tanul és aki után az iskola is állami képzési támogatást kap, továbbá a gyakorlati foglalkoztatására a szakképző intézménnyel együttműködési megállapodást kötött, s azt a kamara a hivatalos nyilvántartásba felvette.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Augusztus 04. 10:06, hétfő | Helyi

2025. Július 24. 07:25, csütörtök | Helyi

95 907-en nyertek felvételt a magyar felsőoktatásba

Az elmúlt másfél évtized legsikeresebb felvételije az idei, 95 907-en nyertek felvételt a sikeres, megújult magyar felsőoktatásba

2025. Augusztus 05. 07:44, kedd | Életmód

NKFH: csemege és paprikás szeletelt szalámit hívott vissza az Auchan

Az Auchan Magyarország Kft. visszahívta és a forgalomból is kivonta a 75 grammos kiszerelésű Auchan Kedvenc csemege és paprikás szeletelt szalámit nem jelölt allergén (szója) tartalmuk miatt