Városlista
2025. május 2, péntek - Zsigmond

Hírek

2023. Május 19. 12:28, péntek | Helyi
Forrás: szekesfehervar.hu

Rekord vízállás a Sóstón - megnyitották az északi tó zsilipjét a természetvédelmi területen

Rekord vízállás a Sóstón - megnyitották az északi tó zsilipjét a természetvédelmi területen

Akár két tó is lehet a jövőben Sóstón.

A csapadékos idő miatt kilépett a medréből az északi tó, ezért a szakemberek megnyitották a zsilipet, ez pedig azt jelenti, a déli mocsaras rész is víz alá kerülhet. A rekordmagas vízszint felfrissíti a természetet és remek élőhelyet varázsol a növény- és állatvilág számára - mondja a terület természetvédelmi felelőse.

Óriási hangzavar, pontosabban a madarak éneke és a természet csendje fogadja azt, aki a napokban a Sóstó Természetvédelmi Területre látogat. Már minden madár itthon van és javában tart a költési időszak. A tavat körbe lehet sétálni, de látszik magas a vízállás, a tó több helyütt kilépett a medréből.

Csete Gábor azt mondja, ez egyáltalán nem jelent problémát, sőt nagyon örülnek a csapadékos időjárásnak, hiszen ezen a vízes élőhelyen ilyen környezetben érzik a legjobban magukat a növények és az állatok is.

Jelenleg rekordmagas a vízállás Sóstón.

Az üzemi szint 107 centiméter, de most ennél is magasabb 125-130 centiméteres a tó, ami miatt a zsilipet a 2018-as rehabilitáció óta először megnyitották, így a déli mocsaras rész is víz alá kerülhet, amely még vonzóbbá teheti ezt a különleges élőhelyet. A csapadékos időjárás mellett a vízgazdálkodási rendszernek köszönhető, hogy ekkorát emelkedett a vízszint - tette hozzá a természetvédelmi szakember. A Sóstó vízpótlása három helyről érkezik, egyrészt csapadékcsatornán az Aszalvölgyi árok felől a Basa árkon keresztül, valamint ide van vezetve a stadion parkolóiból és a tetőről is a különböző szűrőkön át érkező esővíz, valamint ha szükséges tisztított szennyvízet is kaphat a tó.

A Fehérvár Televízió összeállítása,

https://www.facebook.com/watch/fehervartv/

szekesfehervar.hu

Címkék: Sóstó, természet

Ezek érdekelhetnek még

2025. Március 19. 07:58, szerda | Helyi

Erdő Péter kezdeményezte Ervin Gábor, a nyilasok által meggyilkolt vértanú pap boldoggá avatását

Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek kezdeményezte Ervin Gábor, a nyilasok által 1944-ben meggyilkolt katolikus pap, embermentő boldoggá avatását vértanúság címén.

2025. Május 01. 22:27, csütörtök | Sport

Kronome Ákos: Egy teljesen gondmentes versenyt zártunk, és a dobogó is megvolt.

Élménybeszámoló Ákostól a pilótától, a Diósgyőr Rally után, amit a P12-es kategóriában meg is nyertek!

2025. Május 01. 08:47, csütörtök | Életmód

Fudzsimoto Szu: A Zene Háza az egyik legfontosabb projektem

Fudzsimoto Szu (Sou Fujimoto) világhírű japán építész az Oszakai Világkiállításon tartott előadást, amelyben kiemelte: a Magyar Zene Háza az egyik legfontosabb projektje.

2025. Május 01. 08:41, csütörtök | Belföld

Összeomlott Erdély egyik legrégebbi fedeles hídja Maroshévízen

Összeomlott szerdán Erdély egyik legrégebbi fedeles hídja, a 156 éves Urmánczy-híd a Hargita megyei Maroshévízen - tudatta Czirják Károly helytörténész, a helyi Dr. Urmánczy Nándor Egyesület elnöke.