Városlista
2025. augusztus 4, hétfő - Domonkos

Hírek

2017. Június 21. 06:31, szerda | Helyi
Forrás: okkfehervar.hu

Izgalmas, magas színvonalú zenei csemegék júliusban Fehérváron

Izgalmas, magas színvonalú zenei csemegék júliusban Fehérváron

Idén is megrendezésre kerül Székesfehérváron a nyári templomi koncertek sorozata, a Harmonia Albensis, melynek előadásait a júliusi csütörtökökön a belvárosi templomokban hallhatja a nagyérdemű.

Brájer Éva alpolgármester örömét fejezte ki, hogy velünk lesznek itt a nyár folyamán azok a kiváló művészek, akik erre a sajtótájékoztatóra is elfogadták a meghívást. Ha nyár, akkor Székesfehérváron, a komolyzenei palettán Harmonia Albensis, illetve Musica Sacra, mondta. Úgy fogalmazott, hogy izgalmas és magas művészi színvonalú zenei csemegét kínálunk az idei évben is a fehérváriaknak. A koncertek közül kiemelte a Centoi estet.

Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar igazgatója, ifj. Major István tájékoztatója elején elmondta, hogy a Harmonia Albensis a legnagyobb múltra visszatekintő koncertsorozata a zenekarnak. Igyekeznek hűek maradni azokhoz az elvárásokhoz, amit az elődök jelöltek ki számukra. Bemutatta a zenekar új koncertmesterét, Selmeci Gábort aki többszöri kiírás után megnyerte a próbajátékot, és a zenekar örömére elvállalta ezt a munkát, s nagyon lelkesen dolgozik velük.

Selmeci Gábor köszönetét és örömét fejezte ki, hogy bemutatkozhat. Mint mondta, különösen nagy öröm számára, hogy egy szakrális koncertsorozat tájékoztatóján van erre lehetősége, s hogy ezt a rendezvénysorozatot támogatja a város. Sorsszerű, hogy Budapest és Pécs között most itt városunkban lelhet otthonra, ahol a zenekar kapcsán kedves és lelkes kollégák között lehet.

A Harmonia Albensis templomi koncertsorozat előadásai:

Jubilate Domino - Örvendezz Istennek – Ciszter templom
– július 6. (csütörtök) 19.30 óra

Az esten egy kiváló tagokból álló barokk együttes mutatkozik be. Vezetője Anneke Boeke, aki maga állította össze ezt az együttest, s rendszeresen együtt játszanak. A koncert főszereplő Alexander Schneider lesz, aki kontratenorként lép a közönség elé. A nyitóhangverseny különleges műsora során német, németalföldi és olasz mesterek ritkán hallható darabjai csendülnek majd fel, neves szólistákkal. Különböző egyházi és világi kompozíciók sora lesz hallható: motetták, szonáták, táncok a késő reneszánsz és a barokk korból.

Te Deum – Örökségünk himnusza – Szent István-Székesegyház
– július 13. (csütörtök) 19.30 óra

A Kodály Emlékévhez kapcsolódva szenteli a zenekar a második estet a mester zenéjének. Kodálytól így felhangzik a természetábrázolás impresszionista színekben gazdag remeke, a Nyári este, míg Székesfehérvár számára különösen fontos és kedves a Vártanúk sírján, valamint az életmű reprezentatív darabja, a Budavári Te Deum. Ezen az esten fellép az Alba Regia Szimfonikus Zenekar, valamint az Alba Regia Vegyeskar, az Ars Musica Vegyeskar, a Primavera Kórus, valamint a Vox Mirabilis. Vezényel: Ács János, az olasz operarepertoár világhírű specialistája.

Illuminations – Megvilágítások – Szent István-Székesegyház
– július 20. (csütörtök) 20.30 óra

Különleges estnek ígérkezik, a csak gyertyák által megvilágított templomban győri Rákász Gergely orgonakoncertje. Olyan lesz, mintha visszautaznánk az időben dédszüleink idejébe. A repertoárban több zeneszerző műve csendül majd fel. A részletekről maga az orgonaművész, Rákász Gergely adott tájékoztatást. Kijelentette, hogy a fentiek hatására eldöntötte, ő is fog ezen az esten Kodály-művet játszani.

Harmonico Concento – Cento-i harmóniák – Szent Imre templom
– július 27. (csütörtök) 19.30 óra

A vokál-együttes a centói Capella Musicale di San Biagio (a Szent Balázs Székesegyházon belül működő kápolna) egyházzenei örökségének ápolására alakult. Nyolcan fognak érkezni hozzánk. A záróhangversenyen sajátos darabok csendülnek fel általuk az 1500-as évektől napjainkig, Centóhoz és Ferrarához kötődő zeneszerzők által.

Jegyek és bérletek válthatók a Vörösmarty Színház jegyirodájában, továbbá jegyek kaphatóak a Tourinform Irodában és az Alba Regia Szimfónikus Zenekar honlapján keresztül.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Július 24. 07:25, csütörtök | Helyi

95 907-en nyertek felvételt a magyar felsőoktatásba

Az elmúlt másfél évtized legsikeresebb felvételije az idei, 95 907-en nyertek felvételt a sikeres, megújult magyar felsőoktatásba

2025. Augusztus 03. 08:57, vasárnap | Sport

Magyar Nagydíj - Meglepetésre Leclerc-é az első rajtkocka

Meglepetésre Charles Leclerc, a Ferrari monacói versenyzője szerezte meg az első rajtkockát a 40. Forma-1-es Magyar Nagydíj szombati időmérő edzésén, így a vasárnapi futamon ő rajtolhat az élről.

2025. Augusztus 03. 08:56, vasárnap | Belföld

Orbán Viktor: nem vállalom azt a felelősséget, hogy akár csak egyetlen fiatal is meghaljon Ukrajnáért

Azt a felelősséget, hogy akár csak egyetlen fiatal is meghaljon Ukrajnáért, nem szeretném vállalni, és nem is fogom – jelentette ki a miniszterelnök szombaton Esztergomban az MCC Feszten.

2025. Augusztus 03. 08:55, vasárnap | Belföld

Duna House: az Otthon Start program megmozgatja az ingatlan- és hitelpiacot is

A nyári hónapokra jellemző, visszafogottabb aktivitással telt a július a hazai ingatlanpiacon, az Otthon Start program hatása viszont gyorsan meglátszott az érdeklődések növekedésében - közölte a Duna House pénteken.