Városlista
2026. január 25, vasárnap - Pál

Hírek

2013. Szeptember 25. 05:00, szerda | Belföld
Forrás: orientpress

Hungarikum lett a csabai kolbász

Hungarikum lett a csabai kolbász

A Hungarikumok Gyűjteményébe emelték a csabai kolbászt a Hungarikum Bizottság keddi ülésén, a Békéscsabai Települési Értéktár júliusban benyújtott kezdeményezésére. A csabai kolbászkészítés kezdete a XIX század végére tehető, a két világháború között pedig már annyira kedvelt volt, hogy a termelők védjeggyel védték a hamisítás ellen.

A csabai kolbász készítése ma is élő néphagyomány Békéscsabán. Mind a mai napig családok százai készítenek kolbászt házilag. A receptúra és a kolbászkészítés és az ahhoz kapcsolódó szokások generációk óta öröklődnek apáról fiúra.

Az elmúlt években a csabai kolbászfesztivál hatására és az ösztönző szabályozásnak köszönhetően újjáéledt a kistermelés: mára több tucat kistermelő készít kolbászt Békéscsabán.

A csabai kolbász egyediségét elsősorban a bőségesen adagolt fűszerpaprika adja. Sehol ennyit nem tesznek kolbászba. Íze jellegzetesen „csabai”, szép, harmonikus kolbászíz, melyben csak a paprika aromája és csípőssége az uralkodó, a csabai kolbászba ugyanis nem tesznek borsot

Az igazi csabai a vastagkolbászt jelenti, melyet más vidéken élők szaláminak neveznek - ugyanakkor ez a hungarikum nem tekinthető szaláminak.

„Nagyon boldog vagyok, mert Békéscsaba egyik legfontosabb értéke a kolbász, mely így méltó helyére került. A hungarikummá minősítés egy nagyon fontos állomás a kistermelés megerősítéséért folytatott munkában” – mondta Vantara Gyula országgyűlési képviselő, Békéscsaba polgármestere.

Hozzátette: „Azt, hogy mennyire fontos ügy a csabai kolbász mi sem bizonyítja jobban, hogy tegnap a Békés Megyei Önkormányzat elnöke is felterjesztette a Hungarikum Bizottság elé, és ezzel deklarálta, hogy a Csabai kolbász Békés megye kiemelkedő értéke!”

Ezek érdekelhetnek még

2026. Január 25. 08:39, vasárnap | Belföld

Az ötös lottó nyerőszámai és nyereményei

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 4. héten megtartott ötös lottó és Joker számsorsoláson a következő számokat húzták ki:

2026. Január 25. 08:38, vasárnap | Belföld

Szijjártó Péter szerint az ukrán kormány Tisza néven indul a magyar parlamenti választáson

Az ukrán kormány is elindul a magyar parlamenti választáson a Tisza Párt nevében, így az április 12-i szavazás tétje, hogy Ukrajna vagy Magyarország

2026. Január 25. 08:36, vasárnap | Belföld

Orbán Viktor: a nemzeti petícióban három dologra lehet nemet mondani

A 2026-os választásnak az egyik tétje, hogy Magyarországot ebbe a pénzügyi adósrabszolgaságba engedjük-e, vagy pedig nemet mondunk és ellenállunk.

2026. Január 25. 08:30, vasárnap | Belföld

A Tisza új külügyi vezetője: Magyarország a Nyugathoz tartozik, és vége lesz a kompország státuszunknak

Magyar Péter YouTube-csatornáján beszélt minderről Orbán Anita, akit nemrég jelentettek be a Tisza Párt új külügyi vezetőjeként.