Városlista
2026. január 14, szerda - Bódog

Hírek

2013. November 17. 08:51, vasárnap | Belföld
Forrás: MTI

A kamionsofőr győzött a Római Filmfesztiválon

A kamionsofőr győzött a Római Filmfesztiválon

Egy kamionsofőr története, az olasz-horvát koprodukcióban készült Tir nyerte el a szombaton zárult 8. Római Filmfesztivál legjobb filmnek járó fődíját, az Arany Marcus Aureliust.

Az olasz Alberto Fasulo rendezte dokumentumszerű játékfilm főhőse a horvát Branko, aki kamionsofőrként járja Európa útjait, mivel így háromszor annyit keres, mint eredeti szakmájában, tanárként.
A James Gray amerikai rendező, forgatókönyvíró vezette nemzetközi zsűri a legjobb rendezésért járó díjra a japán Kuroszava Kijosit találta érdemesnek az ipari kémkedésről szóló, Szebunszu Kodo (Seventh Code - Hetedik kód) című akciófilmjéért.
A legjobb férfi főszerepelőnek járó díjat az amerikai Matthew McConaughey kapta a Dallas Buyers Clubban nyújtott alakításáért, a legjobb női főszereplőnek az ugyancsak amerikai Scarlett Johanssont találták, noha Spike Jonze "Her" című filmjében a színésznő csak egy számítógéphangot alakít, amelybe a férfi főszereplő (Joaquin Phoenix) szerelmes lesz.
A zsűri különdíjával jutalmazták Andrei Gruzsniczki román rendező Quod Erat Demonstrandum című alkotását, amelyben a Ceausescu-diktatúra idején egy matematikus megtapasztalja a rendőrállam hatalmát, amikor a hatóságok engedélye nélkül publikál tanulmányt egy amerikai folyóiratban.
Az önmagát a sok világpremiert vonzó Torontói Filmfesztivál európai változatának tekintő rendezvény kilenc napja alatt 18 filmet mutattak be a hivatalos versenyprogramban, ezek többsége világpremier, illetve nemzetközi bemutató volt.
A nyolcadszor megrendezett római fesztivál idén a tavalyinál 20 százalékkal több nézőt vonzott, összesen 150 ezren váltottak jegyet az előadásokra, a termek foglaltsága elérte a 70 százalékot. Tizenöt százalékkal nőtt a filmvásárlások száma is.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Január 14. 07:14, szerda | Belföld

Orbán Viktor: a háború a legfontosabb sorskérdés, ami Magyarország előtt áll

Mindenki látja, hogy a háború a legfontosabb sorskérdés, ami Magyarország előtt áll, és erre a Tisza nem mond semmit - közölte a miniszterelnök kedden a Facebook-oldalán.

2026. Január 14. 07:13, szerda | Belföld

Navracsics Tibor: az önkormányzati reform egyik alapvető fontosságú kérdése a szolidaritási hozzájárulás

Az önkormányzati reform egyik alapvető fontosságú kérdése a szolidaritási hozzájárulás - mondta a közigazgatási és területfejlesztési miniszter kedden a Facebook-oldalán közzétett videóban.

2026. Január 14. 07:12, szerda | Belföld

A köztársasági elnök április 12-re tűzte ki az országgyűlési választás időpontját

A köztársasági elnök április 12-re tűzte ki az országgyűlési választás időpontját - közölte a Sándor-palota kedden az MTI-vel.